Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
Brother HL-L2400D
MOQ : 1 Piece
Brother HL-L2400D Specification
  • Type
  • Document Printer
  • Interface Type
  • USB
  • Color Depth
  • 128 Bit
  • Print Speed
  • 32 PPM
  • Max Paper Size
  • legal
  • Size
  • a4
About Brother HL-L2400D
FunctionsPrintPrinter TypeLaser PrinterProduct Dimensions (Width X Depth X Height)356 mm 360 mm 183 mmWeight7.1 kgPrint SpeedUp to 30 (A4) / Up to 32 (Letter) ppmPaper TypePlain Paper, Thin Paper, Thick Paper, Thicker Paper, Recycled Paper, Bond, Label, Envelope, Env. Thin, Env.ThickPaper SizeA4, Letter, B5 (JIS), B5 (ISO), A5, A5 (Long Edge), B6 (JIS), A6, Executive, Legal, Mexico Legal, India Legal, Folio, 16K (195x270 mm), A4 Short (270mm Paper),COM-10, DL, C5, Monarch(Legal and Folio size paper are supported only in some countries.)Maximum Paper CapacityUp to 250 sheets of 80 gsm plain paperPrintResolutionUp to 1200 x 1200 dpi2-Sided (Duplex) - Printing Paper TypePlain Paper, Thin Paper, Recycled Paper2-Sided (Duplex) - Paper SizeA4, Letter, Legal, Folio, Mexico Legal, India LegalPaper handlingTray #1 - Maximum Paper CapacityUp to 250 sheets of 80 gsm plain paperManual Feed Slot - Maximum Paper Weight60 to 230 gsm (16 to 61 lb)Manual Feed Slot - Maximum Paper Capacity1 sheetPaper OutputUp to 150 sheets of 80 gsm plain paper (face-down delivery to the face-down output paper tray)1 sheet (face up delivery to the face up output tray)ConnectivityConnectivityHi-SpeedUSB2.0Display & MemoryMemory Capacity64 MBOperationPower Source220 - 240 V AC 50/60 HzPower Consumption - ReadyApproximately 43 WPower Consumption - SleepApproximately 3.8 WPower Consumption - Power OffApproximately 0.08 WSupported Operating SystemsSupported OSWindows 10, 11